Schedule — ASN Events
(Double tap a session to add to favourites)

Welcome

8:45AM - 9:15AM
Members Dining Room

Plenary: Angela Gurnell / Vladimir Nikora

9:15AM - 10:30AM
Members Dining Room
Chair: James Webb

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM

Environmental Flows (G1)

G1. Environmental flows
11:00AM - 12:30PM
Members Dining Room
Chair: Courtney Johnson

Life Cycle Modelling in Aquatic Systems (S1) and Remote Sensing Applications (S12 - commencing in at 12:15pm)

S1. Life cycle modelling in aquatic systems
11:00AM - 12:45PM
Harrison Room A
Chair: Thomas Hardy

Vegetation and Fluvial Processes (G11)

G11. Vegetation and fluvial processes
11:00AM - 12:30PM
Hans Ebeling Room
Chair: Justin Costelloe

Lunch

12:30PM - 1:30PM

Hydraulics-ecology Interactions (G10)

G10. Hydraulics-ecology interactions
1:30PM - 3:15PM
Members Dining Room
Chair: Takashi Asaeda

Remote Sensing Applications for Hydro and Morphodynamic Monitoring and Modelling (S12)

S12. Remote sensing applications for hydro and morphodynamic monitoring & modelling
1:30PM - 3:15PM
Harrison Room A
Chairs: George Heritage & David Milan

Vegetation and Fluvial Processes (G11)

G11. Vegetation and fluvial processes
1:30PM - 3:15PM
Hans Ebeling Room
Chair: Megan Klaar

Afternoon Tea

3:15PM - 3:45PM

Advances in Ecohydraulics (S2, G17, G13)

3:45PM - 5:00PM
Members Dining Room
Chair: Maike Paul

Remote Sensing Applications for Hydro and Morphodynamic Monitoring and Modelling (S12)

S12. Remote sensing applications for hydro and morphodynamic monitoring & modelling
3:45PM - 5:15PM
Harrison Room A
Chairs: George Heritage & David Milan

Vegetation and Fluvial Processes (G11)

G11. Vegetation and fluvial processes
3:45PM - 5:00PM
Hans Ebeling Room
Chair: Gregory Egger

Plenary: John Nestler / Nicolas Lamouroux

8:45AM - 10:15AM
Members Dining Room
Chair: Michael Stewardson

Presentation by Denis Flett on behalf the Major Sponsors (Department of Environment Water Land and Planning, Victorian Environmental Water Holder and Arthur Rylah Institute)

10:15AM - 10:25AM
Members Dining Room

Introduction to the new Journal of Ecohydraulics

10:25AM - 10:30AM
Members Dining Room

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM

Welcome to the 12th Conf on Hydraulics in Water Engineering & Presentation of National Committee on Water Engineering Student Scholarships

11:00AM - 11:30AM
Hans Ebeling Room
Chair: Warwick Bishop

Advances in Fish Passage Research (S6)

S6. Advances in fish passage research
11:00AM - 12:30PM
Members Dining Room
Chairs: Eva Enders & Paul Kemp

Securing Sustainable Hydropower (S8)

S8. Securing Sustainable Hydropower into the 21st Century – How can ecohydraulic research support sustainable hydropower efforts?
11:00AM - 12:30PM
AFL Dining Room
Chairs: John Conallin & Marie Egerrup

River and Floodplain Restoration (G2, G3, G4)

11:00AM - 12:30PM
Harrison Room A
Chair: Fiona Spruzen

Scale-hierarchic and Multiple Stressors (S11)

S11. Scale-hierarchic analyses of aquatic biotic community responses to changing flow environments and multiple stressors
11:30AM - 12:30PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Kris Van Looy & Jeremy Piffady

Lunch

12:30PM - 1:30PM

Advances in Fish Passage Research (S6)

S6. Advances in fish passage research
1:30PM - 2:15PM
Members Dining Room
Chairs: Eva Enders & Paul Kemp

Securing Sustainable Hydropower (S8)

S8. Securing Sustainable Hydropower into the 21st Century – How can ecohydraulic research support sustainable hydropower efforts?
1:30PM - 2:15PM
AFL Dining Room
Chairs: John Conallin & Marie Egerrup

River and Floodplain Restoration (G2, G3, G4)

1:30PM - 2:15PM
Harrison Room A
Chair: Amber Clarke

Scale-hierarchic and Multiple Stressors (S11)

S11. Scale-hierarchic analyses of aquatic biotic community responses to changing flow environments and multiple stressors
1:30PM - 2:15PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Kris Van Looy & Jeremy Piffady

FLOW ECOLOGY & FISH MOVEMENT - speed talks by poster presenters

2:15PM - 2:30PM
Members Dining Room
Chair: Ben Stewart-Koster

FLUVIAL PROCESSES - Speed talks by poster presenters

2:15PM - 2:30PM
AFL Dining Room
Chair: Sarah Yarnell

APPLICATIONS - Speed talks by poster presenters

2:15PM - 2:30PM
Harrison Room A
Chair: Håkon Sundt

Poster Session

2:15PM - 3:15PM

Afternoon Tea

3:15PM - 3:45PM

Advances in Fish Passage Research (S6)

S6. Advances in fish passage research
3:45PM - 5:15PM
Members Dining Room
Chairs: Eva Enders & Paul Kemp

Securing Sustainable Hydropower (S8)

S8. Securing Sustainable Hydropower into the 21st Century – How can ecohydraulic research support sustainable hydropower efforts?
3:45PM - 5:00PM
AFL Dining Room
Chairs: John Conallin & Marie Egerrup

River and Floodplain Restoration Planning, Implementation and Evaluation (G2, G3, G4, G7)

3:45PM - 5:45PM
Harrison Room A
Chair: Jarod Lyon

Physical Modelling of Ecohydraulic Interactions (S4)

S4. Physical modelling of ecohydraulic interactions
3:45PM - 5:30PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Heide Friedrich & Marco Ghisalberti

Workshop: Securing Sustainable Hydropower (S8)

5:00PM - 5:30PM
AFL Dining Room

Ecohydraulics Committee Meeting

5:30PM - 6:30PM
Members Dining Room

Plenary: Colin Mues / David Papps / Tom Chesson

8:45AM - 10:30AM
Members Dining Room
Chair: John Conallin

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM

Fish Passage and Movement (G5)

G5. Fish passage and movement
11:00AM - 12:30PM
Members Dining Room
Chair: Greg Woodward

Implementation and Adaptive Management of Environmental Flows (S9)

S9. Implementation and adaptive management of environmental flows: closing the knowing-doing gap
11:00AM - 12:30PM
AFL Dining Room
Chairs: James Webb & Robyn Watts

Human Impacts on Aquatic Ecosystems (G23)

G23. Human impacts on aquatic ecosystems
11:00AM - 12:30PM
Harrison Room A
Chair: Peter Gell

General Hydraulics

11:00AM - 12:30PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Warwick Bishop & Christine Arrowsmith

Lunch

12:30PM - 1:30PM

Ecohydraulic Trilogy: Flows, Passage and Restoration (S10)

S10. Integrating ecohydraulic aspects across river restoration, environmental flows and fish passage
1:30PM - 3:15PM
Members Dining Room
Chairs: Christos Katopodis & Keiko Muraoka

Implementation and Adaptive Management of Environmental Flows (S9)

S9. Implementation and adaptive management of environmental flows: closing the knowing-doing gap
1:30PM - 3:15PM
AFL Dining Room
Chairs: James Webb & Robyn Watts

Catchment Function and Management (G6, G8, G18, S7)

1:30PM - 3:15PM
Harrison Room A
Chair: David Gilvear

General Hydraulics

1:30PM - 3:15PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Warwick Bishop & Christine Arrowsmith

Afternoon Tea

3:15PM - 3:45PM

Fish Passage and Movement (G5)

G5. Fish passage and movement
3:45PM - 5:15PM
Members Dining Room
Chair: Helmut Mader

Workshop: Future challenges in environmental water management

G1. Environmental flows
3:45PM - 5:15PM
AFL Dining Room
Chairs: Avril Horne & James Webb

Physical Modelling of Ecohydraulic Interactions (S4)

S4. Physical modelling of ecohydraulic interactions
3:45PM - 5:15PM
Harrison Room A
Chairs: Heide Friedrich & Marco Ghisalberti

General Hydraulics and Geomorphology

3:45PM - 5:15PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Warwick Bishop & Christine Arrowsmith

Drinks Reception: Launching Journal of Ecohydraulics

5:15PM - 6:30PM
AFL Dining Room

Advances in Habitat Modelling (G21)

G21. Advances in habitat modelling
8:45AM - 10:30AM
AFL Dining Room
Chair: Francisco Martinez-Capel

Water Quality (Including Temperature) - Ecology Interactions (G14)

G14. Water quality (including temperature)-ecology interactions
8:45AM - 10:30AM
Harrison Room A
Chair: Camille Macnaughton

Ecohydraulics of the River Hyporheic Zone in River (S5)

S5. Ecohydraulics of the river hyporheic zone in rivers, estuarine and coastal sediments
8:45AM - 10:30AM
Hans Ebeling Room
Chairs: Michael Stewardson & Roser Casas-Mulet

Morning Tea

10:30AM - 11:00AM

Advances in Habitat Modelling (G21)

G21. Advances in habitat modelling
11:00AM - 12:00PM
AFL Dining Room
Chair: Veronique Gouraud

Water Quality (Including Temperature) - Ecology Interactions (G14)

G14. Water quality (including temperature)-ecology interactions
11:00AM - 12:00PM
Harrison Room A
Chair: Fiona Dyer

Ecohydraulics of the River Hyporheic Zone in River (S5)

S5. Ecohydraulics of the river hyporheic zone in rivers, estuarine and coastal sediments
11:00AM - 12:00PM
Hans Ebeling Room
Chairs: Michael Stewardson & Roser Casas-Mulet

Final Plenary

12:00PM - 12:30PM
AFL Dining Room
Chair: Michael Stewardson

Lunch

12:30PM - 1:30PM

Assessment of Hydrological and Thermal Alterations

1:30PM - 3:15PM
AFL Dining Room
Chair: Atle Harby

Hydraulics-ecology Interactions (G9)

G9. Hydrology-ecology interactions
1:30PM - 3:15PM
Harrison Room A
Chair: Amir Ahmad Dehghani

Sediment-Ecology Interactions (G21)

1:30PM - 3:15PM
Hans Ebeling Room
Chair: Gregory Egger